اخبار

برگزاری اولین همایش قرآنی ائمه محترم جماعات

برگزاری اولین همایش قرآنی ائمه محترم  جماعات
همایش قرآنی ائمه جماعات استان تهران با حضور جمعی از ائمه جماعات، مسئولین نهادهای فرهنگی و برخی چهره های قرآنی در ساختمان محراب مرکز رسیدگی به امور مساجد برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین آقایی دبیر این همایش در ابتدا ضمن خیرمقدم به روحانیون و ائمه جماعات حاضر در جلسه با بیان اینکه این همایش اولین گردهمایی ائمه جماعاتی است که در عرصه فعالیتهای قرآنی مانند تفسیر، قرائت، حفظ و پژهشهای قرآن در مساجد توفیقاتی داشتند، گفت: روند کار ما در این همایش فراخوانی از ائمه جماعات بود که دویست و هفتاد نفر دعوت ما را پذیرفتند و این همایش مقدماتی شکل گرفت.

اهداف اولین همایش قرآنی

وی با اشاره به اینکه با دستور رئیس مرکز این همایش ها به صورت دوره ای و موضوعی در آینده ادامه خواهد داشت گفت: ائمه جماعاتی که در حوزه های قرآنی گوناگون و یا در دیگر زمینه های فرهنگی، اجرایی مشغول هستند به تدریج در این همایش ها فراخوانده می شوند و تلاش می شود از ظرفیت های ناشناخته این بزرگواران بهره برده شود و بانک اطلاعات مربوطه تکمیل شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد افزود: در این همایش مقدماتی بیشتر به هم اندیشی و بررسی چگونگی روند ادامه این جلسات و همایش ها پرداخته خواهد شد و در بخش بعدی سه جلسه هماندیشی با موضوعات، تفسیر، حفظ و پژهش های قرآنی برگزار می شود.

وی با بیان اینکه افق ما در این همایش یک تشکل قرآنی دائم بر پایه تلاش های ائمه جماعات در مرکز است، خاطرنشان کرد: درصدد هستیم تا با فعالیت های مستمر خود حاصل تحقیقات و کوشش های قرآنی در این تشکیلات جمع آوری شود و در نهایت خانه قرآن مرکز رسیدگی به امور مساجد برای ترویج قرآن از پایگاه مساجد تاسیس شود.

حلاوت هم اندیشی مسجد و قرآن

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در ادامه این همایش با اشاره به اینکه برگزاری این جلسه یکی از آرزوهایی بود که در دل داشتیم اظهار کرد: حلاوت این همایش از هم نشینی مسجد و قرآن است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در این جمع محققان و اندیشمندان و ائمه جماعات حضور دارند، حاضرین را از سرمایه های قرآنی در کشور دانست و حضور مدعوین را غنیمتی با ارزش برشمرد.

رئیس مرکز با تاکید بر جایگاه مسجد خاطر نشان  کرد: از یک طرف مسجد به عنوان یک نهاد الهی و دارای ظرفیتی تربیتی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و به عنوان محور شکل گیری تمدن اسلامی است، و از طرف دیگر سخن از قرآن است که در واقع روح و محتوای مسجد قلمداد می شود. در واقع مسجد با قرآن شناخته می شود و کار ویژه مسجد انس با قرآن، فهم و تلاوت آیات الهی و در نهایت تربیت انسان الهی است.

وی با بیان اینکه مساجد  با حفظ قداست و طهارت همواره این کارکرد را در طول تاریخ به عهده داشته اند، یادآور شد: خدمات مسجد و قرآن متقابل و مستمر است.

انقلاب اسلامی ایران، آغاز یک تحول قرآنی

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری با بیان اینکه پس از انقلاب اسلامی ایران با یک تحول قرآنی روبرو شدیم، اضافه کرد: در انقلاب ما ارزش های الهی احیا شد، مساجد ما زنده شدند و کارکرد ویژه مسجد که توجه به قرآن بود، خود را نشان داد و در واقع ما با یک انقلاب قرآنی روبرو شدیم.  

وی در خصوص نقاط قوتی که در حال حاضر در فعالیت های قرآنی در مساجد وجود دارد به تاسیس مکاتب قرآنی مخصوص نونهالان، جلسات و حلقات قرائت و تجوید در مسجد، استقبال از کرسی های تلاوت، اهتمام به حفظ قرآن، برگزاری جلسات تفسیر قرآن، و حضور شایسته ترین معلمان قرآنی اشاره کرد.

نقاط قوت و ضعف فعالیت های قرآنی مساجد

رئیس مرکز با اشاره به بیانات رهبری با این مضمون که باید نگران کارهای انجام نشده بود، درباره نقاط ضعف فعالیت های قرآنی در مساجد گفت: با ملاحظه نیازهای عصر ما و همچنین فرصتی که در حال حاضر وجود دارد راهی غیر از پناه بردن به قرآن کریم نداریم.

وی افزود: از مجموعه مساجد تهران ده درصد ائمه جماعات در این همایش شرکت کرده اند که این یک ضعف است. علاوه بر این با توجه به اینکه امکانات اطلاع رسانی در دسترس است اطلاع رسانی برنامه های قرآنی بسیار ضعیف است. همچنین در برخی مساجد کرسی تلاوت قرآن وجود ندارد و در برخی مساجد نیز این فعالیت ها و سوابق آنها ثبت و مستند سازی نشده است.

حجت الاسلام حاج علی اکبری عدم توجی کافی به درس های تفسیر در برخی مساجد، عدم بهره گیری از دانشهای جدید در حوزه علوم قرآنی و معرفی آنها در مساجد، فقدان فعالیت های مشترک قرآنی توسط مساجد هر منطقه، عدم تقسیم کار در مساجد برای اهتمام به حفظ قرآن علی رغم تاکیدات رهبری معظم، عدم مستند سازی و تبادل تجربیات در مساجد، عدم ارتباط قوی مساجد با نهادهای قرآنی، ضعف در تربیت معلمان قرآنی و همچنین سهم اندک مساجد در پیشبرد مطالعات قرآنی را از نقاط ضعف موجود در فعالیت های قرآنی در مساجد بر شمرد.

اولویت های مرکز برای رونق توجه به قرآن در مساجد

وی تحول و تغییر نگاه عالمان و ائمه جماعات نسبت به مطالعات قرآنی را اولین اولویت دانست و ضمن تاکید بر تقویت و استمرار برنامه های قرآنی مانند کیفی سازی تلاوت ها و توجه به ترجمه قرآن و تفسیر، به فراگیر شدن کرسی های تلاوت و حفظ قرآن اشاره کرد و افزود: تاسیس کانون های قرآنی و به عبارتی دارالقرآن ها، ارتباط با مراکز قرآنی، مستند سازی تجربیات قرآنی و تربیت مربیان قرآنی از دیگر اولویت هاست.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری با اشاره به اینکه ما در مرکز محراب خانه قرآن کریم را راه اندازی کرده ایم، اضافه کرد: انتظار می رود که ائمه جماعات با استقبال از این مرکز به سازماندهی آن کمک کنند.

وی همچنین فعالیت های قرآنی را پربرکت قلمداد کرد و ضمن ابراز امیدواری نسبت به رونق فعالیت های قرآنی، از نهادهای دیگر مانند شهرداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا مساجد را در این امر یاری نمایند.

تاثیرگذاری قرآن نیازمند استمرار برنامه هاست

حجت الاسلام و المسلمین حشمتی، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه این همایش به سخنرانی پرداخت و با بیان اینکه تاثیرگذاری قرآن نیازمند استمرار آن است، ابراز امیدواری کرد معاونت قرآن و عترت بتواند گام مهمی برای توجه به قرآن در دولت و همچنین یاری رساندن به مساجد بردارد.

وی با اشاره به فعالیت دو هزار دار القرآن تحت پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید زعامت این دوره ها و نهاد ها به عهده روحانیون و ائمه جماعات باشد و این یک ضعف بزرگ در این زمینه است.

حجت الاسلام و المسلمین حشمتی همچنین با اعلام حمایت از فعالیت ها و نهادهای قرآنی اضافه کرد: از طرح های قرآنی مساجد با تمام وجود استقبال می کنیم.

 در این همایش علاوه بر جمعی از ائمه جماعات آیت الله رسولی محلاتی، حجت الاسلام و المسلمین ابراهیمی، حجت الاسلام و المسلمین حشمتی، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد و همچنین حجت الاسلام و المسلمین نیک نژاد، رئیس اداره تبلیغات اسلامی تهران حضور داشتند.

در پایان بخش ابتدایی این همایش، کارگروه تحقیق و پژوهش قرآنی به مدیریت حجت الاسلام غفوری، کارگروه حفظ و قرائت قرآن به مدیریت حجت الاسلام و المسلمین اصغری و همچنین کارگروه تفسیر قرآن به مدیریت حجت الاسلام و المسلمین رضازاده برگزار شد.

۵ بهمن ۱۳۹۲ ۱۵:۳۴
ناحیه شهید باهنر |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید